Skąd wziąć kasę na własny biznes?

Jeśli marzysz o własnym biznesie to musisz pamiętać o jednej rzeczy- każdy biznes związany jest z inwestycją pieniędzy.

Czasem większych czasem mniejszych ale ZAWSZE trzeba zacząć od znalezienia funduszy. No właśnie, tylko skąd tą kasę wziąć?

  1. Dotacje.Zawsze warto jest zapytać w Urzędzie Pracy czy są aktualnie programy wspomagające zakładanie własnej działalności gospodarczej i oczywiście czy możemy z nich skorzystać. Osoby mieszkające na wsi mogą się starać również o dotacje z ARiMR. Sama przy otwieraniu firmy skorzystałam z dotacji z Urzędu Pracy i wiem, że bez tych pieniędzy nie odważyłabym się na własny biznes. Cała procedura trwa bardzo długo( u mnie było to ok. pół roku od złożenia wniosku do otrzymania dotacji) i dużym utrudnieniem jest oczywiście to, że w tym czasie nie można podjąć legalnie żadnej pracy zarobkowej, bo to oznaczałoby utratę statusu osoby bezrobotnej i tym samym dotacji, ale jeśli macie możliwość to warto czekać.
  2. Oszczędności.Od dziecka oszczędzałam i gdybym nie wydała pieniędzy na studia mogłabym z oszczędności otworzyć własny biznes. Skorzystanie z oszczędności przy otwieraniu własnego biznesu to świetny pomysł, o ile oczywiście te oszczędności mamy, bo nie ryzykujemy zadłużenia w banku czy u rodziny, ryzykujemy tylko to co sami uzbieraliśmy.
  3. Kredyty.Warto zgłębić dokładnie ten temat i nie brać pierwszej lepszej chwilówki. Powinniśmy realnie przeanalizować to czy nas na kredyt stać i czy przyszła działalność gospodarcza przyniesie takie dochody, aby móc swobodnie to zobowiązanie spłacać.
  4. Pożyczki od rodziny.Tu się kłania reklama ING🙂 wiadomo jak to z tymi pożyczkami jest, ale gdy mamy dobre układy, np. z rodzicami czy dziadkami i są w stanie nam pożyczyć pieniądze i zaufać, że je zwrócimy to czemu nie.
  5. Platformy crowdfundingowe. Gdy masz fajny, innowacyjny pomysł na biznes lub inicjatywę i potrafisz go dobrze sprzedać to możesz spróbować na jednej z takich stron, np.polakpotrafi.plbeesfund.comczy odpalprojekt.pl. Wystarczy zaprezentować swój projekt i zacząć zbierać pieniądze na ten cel, a później go zrealizować. Od Ciebie zależy czy będziesz umiał przekonać ludzi, żeby Ci pomogli.

Dróg do uzyskania gotówki na własny biznes jest wiele, ale to tylko początek drogi do sukcesu. Mój biznes po kilkunastu miesiącach upadł, ale dzięki temu jestem mądrzejsza i wiem, co mogłam zrobić lepiej. Tak naprawdę wszystko co związane z działalnością powinno być przeanalizowane i przygotowane na długo przed jej rozpoczęciem. Sam moment otwarcia to tylko taki guziczek: ‚START’ powołujący do życia machinę zbudowaną od A do Z dużo wcześniej. Zachęcam Was do próbowania swoich sił w biznesie, ale nie spontanicznie i optymistycznie ale w sposób przemyślany i dobrze przygotowany.