Jak się przygotować do wędrówki w górach?

Mini poradnik dla totalnych laików… takich jak ja:)
Przede wszystkim żeby miło spędzić czas na górskich wędrówkach i zdobywaniu szczytów dobrze by było już dużo przed wyjazdem być aktywnym fizycznie. Mi to za bardzo nie wyszło, więc później musiałam trochę pocierpieć 🙂 W tym wpisie poruszę temat wędrówki w okresie wiosenno-letnio-jesiennym, przy temperaturach na plusie. Nie mam doświadczenia w długich wędrówkach zimą.
Co jest istotne planując wycieczkę w góry?
  1. Dobre buty – to znaczy takie, które usztywnią kostkę i będą wygodne. Żeby znaleźć swój model trzeba trochę czasu spędzić w sklepie na przymierzaniu. Jeśli jesteś kobietą to nie ma co ograniczać się tylko do damskich modeli, bo generalnie buty do chodzenia po górach nie prezentują się zbyt ładnie, a wybór w męskich jest znacznie większy. TU znajdziecie moje, ich cena na stronie to 399 zł, są przecenione na 273 zł, a mi się udało je kupić za 199 zł, bo była to ostatnia sztuka w sklepie stacjonarnym 🙂 Buty sprawdziły się świetnie, były nowe, nierozchodzone, a mimo to nie obtarły mnie. Pokonałam w nich w krótkim czasie kilkadziesiąt kilometrów, chodziłam po ostrych kamieniach, korzeniach, w wodzie, w śniegu i śmiało mogę je polecić. Mój towarzysz miał TAKIE, cena jest znacznie niższa, ale też sprawdziły się bardzo dobrze. Nie przemokły, nie obtarły, jedyna różnica jaką zauważyliśmy to to, że pod stopą odczuwalne były kamienie, to z powodu cieńszej, bardziej elastycznej podeszwy. Myślę, że buty są najważniejsze i warto zainwestować choćby w te najtańsze, ale przystosowane do tego rodzaju aktywności. Na szlaku z przerażeniem patrzyłam na kobiety w balerinkach czy cienkich trampeczkach. 18318214_1973775716188488_2048994153_o
  2. Odpowiednie ubranie + coś na zmianę. Przede wszystkim ma być wygodnie + nigdy nie wiadomo jaka będzie pogoda. My pierwszego dnia targaliśmy ze sobą dodatkowe bluzy i kurtki, a dzień okazał się upalny, kolejnego zaś pół dnia lało i przyjemnie było móc się przebrać w suche ubrania.
  3. Płaszcz przeciwdeszczowy. Może być taki jednorazowy, ochroni wasze ubranie i plecak, bo zazwyczaj te płaszcze są tak duże, że można się pod nimi skryć z całym bagażem.
  4. Plecak. Jeśli planujecie iść trochę dalej niż od wyciągu do baru to przyda się wygodny plecak, który pomieści wszystkie potrzebne rzeczy. Unikniecie bólu pleców…wystarczą obolałe nogi 🙂
  5. Mapa. Najlepiej papierowa, turystyczna ze zaznaczonymi szlakami. W większości miejsc nie będziecie mieli zasięgu, więc smartfony się nie sprawdzą. Warto jednak wcześniej zaplanować sobie trasę, ale o tym w innym wpisie.
  6. Termos z herbatą/ kawką. Dobrze jest napić się czegoś ciepłego po długiej wędrówce. Trzeba mieć na uwadze, że nie wszędzie są restauracje, w których można kupić coś do picia czy do zjedzenia. Np. na całej trasie na Baranią Górę nie ma żadnych sklepów ani restauracji. Dlatego przydadzą Wam się też dwa kolejne punkty…
  7. Kanapki/ coś do zjedzenia.
  8. Woda.
  9. Krem z filtrem. Jeśli dopisze pogoda i spędzicie na pełnym słońcu kilka godzin to możliwe, że spalicie sobie nos. Ja popełniłam ten błąd i świeciłam rudolfim nosem przez cały wieczór.

+ hamak – opcja dodatkowa, ale może być przydatna nie tylko do zrobienia fajnego zdjęcia:) Taki turystyczny hamak jest lekki, zajmuje mało miejsca, łatwo go rozwiesić, można na nim wygodnie odpocząć, szczególnie gdy jest mokro.

18318567_1973760522856674_1379371030_o

 

Milej wędrówki !

18339334_1974224129476980_725356803_o