Gdzie uczyć się fotografii w Toruniu?

Gdy sama wpadłam na pomysł żeby nauczyć się robić zdjęcia na jakiś kursach/ w szkole nie bardzo wiedziałam co wybrać. Szukałam informacji w Internecie i pojawiały mi się przeróżne strony, opisy szkoleń z których każde miało być lepsze od drugiego. 

Jest wrzesień, a więc ostatni moment żeby zapisać się na zajęcia. Postanowiłam ułatwić Wam zapoznanie się z ofertą kursów i szkół na przykładzie Torunia. To jaka forma nauki będzie dla Was najodpowiedniejsza zależy od stopnia zaawansowania. Załóżmy, że jesteś początkująca. Nie wiesz jeszcze jak pracować w trybie manualnym, nie bardzo wiesz jaka przysłona i czas naświetlania będzie odpowiedni do danej sytuacji. Ja z takiego poziomu startowałam i pierwszym kursem na jaki się zapisałam był kurs obsługi lustrzanki cyfrowej w Akademii Nikona. Wtedy byłam zadowolona, ale to czego się nauczyłam szybko zapomniałam, bo nie ćwiczyłam regularnie. Rok później zapisałam się na 1,5 roczny kurs fotografii do CKU. Tam od nowa uczyłam się podstaw, ale dzięki temu, że regularnie uczestniczyłam w zajęciach nie zapominałam ich tylko kodowałam. Uczyłam się nie tylko obsługi sprzętu, ale również o kompozycji, kadrowaniu, obróbce graficznej itd. Dziś początkującym fotografom poleciłabym szkołę trwającą przynajmniej rok. Myślę, że fotografia to zbyt szeroka dziedzina żeby ja pojąć nawet w minimalnym stopniu na jednodniowym kursie.

Płatne opcje:

  1. Toruńska Szkoła Fotografii. Miałam okazję poznać wykładowców z tej szkoły przy okazji warsztatów fotograficznych na Skyway’u, to mega sympatyczni i pomocni ludzie. Mają w swojej ofercie jednodniowe kursy (koszt od 150 do 650 zł), weekendowe( koszt ok. 1230 zł), roczne studium fotografii( koszt czesnego za naukę od października do czerwca to  4699 zł + wpisowe 149,00 zł) i dwuletnie( 5 249,50 zł za rok + wpisowe 99,00 zł). Od stycznia mają też ruszyć z rocznym kursem Master of Professional Photography, który będzie przeznaczony dla osób, które już ukończyły jakąś szkołę/ mają pojęcie o fotografii. Mają to być warsztaty prowadzone przez zawodowców znanych na fotograficznym rynku od lat. Jeszcze nie wiem ile będzie to będzie kosztowało, ale cenowo ma być podobnie do ich rocznej i dwuletniej szkoły. 
  2. Kursy fotograficzne BIN. W ich ofercie znajdziecie kurs podstaw fotografii, podstaw fotografii studyjnej, obróbki oraz plenery i warsztaty. Koszt weekendowego kursu od 400 do 650 zł.
  3. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury Toruń. Na ich stronę trafiłam niedawno i zainteresowałam się warsztatami, niestety już było dawno po nich. Może na jesień ruszą z kolejnymi edycjami. Dwudniowy (10 h) kurs ABC fotografowania dla dorosłych kosztował 100 zł. 

Darmowe opcje:

  1. Kwalifikacyjny Kurs Zawodowy w CKU. O nim wiem najwięcej i nie będę się powtarzać, bo napisałam już kilka postów –> TEN i TEN i mnóstwo innych opisujących poszczególne zajęcia. 
  2. Toruńskie Spacery Fotograficzne. Spacery zazwyczaj odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca w wybranej wcześniej części Torunia i okolic. Celem jest integracja, wymiana doświadczeń oraz pokazanie piękna naszego miasta. Na podstawie zdjęć ze spacerów powstało już kilka wystaw.
  3. Sztuka fotografii. Cykl spotkań. Cykl comiesięcznych dwugodzinnych wykładów, które odbywają się w WOAK Toruń. Wstęp jest wolny. Najbliższe spotkanie odbędzie się 20 września i mam zamiar po raz pierwszy wziąć w nim udział. Nie jest to typowy warsztat, ale czas w którym można się czegoś nauczyć o historii fotografii i zainspirować. 
  4. Konsultacje fotograficzne. Również odbywają się w WOAK Toruń, są darmowe, do tej pory były w piątki, dwa razy w miesiącu. Na ten moment na stronie jeszcze nie ma opublikowanych terminów spotkań na jesień. Konsultacje prowadzi p. Stanisław Jasiński, który jest wykładowcą w TSF oraz członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików. ,,Konsultacje nie mają mieć charakteru wykładów teoretycznych, ale są poświęcone wspólnemu rozwiązywaniu trudności przez każdego z uczestników w samodzielnej drodze ku fotografii artystycznej. Poświęcane są analizie zdjęć, z którymi uczestnicy przychodzą na spotkania.” 
  5. Internet i książki. Internet to kopalnia darmowej wiedzy, na youtubie można znaleźć całe mnóstwo filmików na temat obróbki zdjęć i innych tematów związanych z fotografią. 

W tym wpisie przedstawiłam Wam opcje nauki na przykładzie jednego miasta – Torunia. W całej Polsce znajdziecie bardzo dużo wartościowych szkół i warsztatów. W wielu z nich chciałabym wziąć udział, jednak istnieje jedna podstawowa przeszkoda – pieniądze. Z drugiej strony sama wydałam w Akademii Nikona chyba z 600 zł na jednodniowy kurs i dziś tego żałuje. Mogłam zainwestować w sprzęt. Jedyną podstawową opcją nauki, której w żaden sposób nie przeskoczycie jest po prostu robienie zdjęć. Podobno wystarczy 10.000 godzin żeby stać się mistrzem w danej dziedzinie. Zegar tyka…